Vo Zvolene otvorili Park ušľachtilých duší

V blízkosti židovského cintorína vo Zvolene slávnostne odovzdali do užívania verejnosti pamätník Park ušľachtilých duší, venovaný pamiatke slovenských občanov, ktorí zachraňovali životy Židov pred deportáciami do koncentračných táborov. Jeho dominantami sú sklenený Obelisk nádeje, ktorý odhalili už v minulom roku, a objekt nazvaný Cesta pokory, pripomínajúci hrob, do ktorého sa dá vojsť a na druhom konci vyjsť po schodoch.

Predseda predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku Miloš Žiak pred prítomnými zdôraznil, že budovanie Parku ušľachtilých duší iniciovala a zabezpečila práve Izraelsko-obchodná komora. Ide o jedinečný pamätník občanom, ktorí vo svojom boji proti vraždeniu Židov konali spontánne, neorganizovane a na vlastnú päsť, navzájom neprepojení a motivovaní len pocitom nezištne pomôcť druhým. Venovaný je nielen tým Slovákom, ktorým sa záchrana židovských spoluobčanov pred deportáciami podarila, ale aj ľuďom, ktorí v tom boli neúspešní a zahynuli spolu s tými, ktorým sa pokúšali pomôcť.

Podľa slov predsedu banskobystricko-zvolenskej židovskej náboženskej obce Jozefa Klementa je sprístupnenie Parku ušľachtilých duší výnimočnou udalosťou, pretože takýto pamätník nemá obdobu v celej Európe. “Je to niečo podobné ako je Jad Vašem v Jeruzaleme v Izraeli a je to spomienka na tých ľudí, ktorí pomáhali Židom v ťažkých časoch. Dúfam, že bude čo najdlhšie zachovaný tak, ako vyzerá teraz,” povedal Klement.