Stratené mesto – 2012

STRATENE-MESTO-LOGOProjekt “Stratené mesto Bratislava – Pozsony – Pressburg” pripomína existenciu zbúranej časti Bratislavy, známej pod názvom Podhradie. Tá až do polovice 20. storočia tvorila súčasť historicky najcennejšieho centra mesta. Mestská časť Podhradie bola zbúraná v 60-tych rokoch 20. storočia.

Hlavnou udalosťou roku 2012 bola oslava 250. výročia narodenia zakladateľa pressburgskej rabínskej dynastie rodu Sofer – Moše Schreibera, svetovej verejnosti známeho viac pod menom Chatam Sofer. Izraelská obchodná komora na Slovensku sa v roku 2012 podieľala na vztýčení 15-metrovej kulisy zbúranej neologickej synagógy, ktorá pôvodne stála na Rybnom námestí. Model bol symbolickým označením hranice, za ktorou sa rozprestiera „mesto duchov“ – Stratené mesto. Kulisu navštívilo od 1. júla 2012 do 30. septembra 2012 približne 72 000 turistov.

Komora sa v roku 2012 podieľala aj na spustení špeciálnej poznávacej turistickej trasy, ktorej otvorenie sa konalo 21. júna na nádvorí bratislavského Hradu. Priamo na nádvorí sa rozdal účastníkom Sprievodca Strateným mestom Bratislava – Pozsony – Pressburg v piatich jazykových mutáciách. Bedeker Strateným mestom je virtuálny sprievodca po časti Bratislavy (Rybné námestie, Židovská a Zámocká ulica), ktoré sa nachádzajú v turisticky najatraktívnejšej časti centra mesta.

Cieľom sprievodcu je ukázať domácim záujemcom aj turistom zo zahraničia podobu lokalít Rybné námestie, Židovská ulica, Zámocká ulica, Vydrica a Zuckermandel pred ich demoláciou.

Poznávaciu turistickú trasu oficiálne otvoril podpredseda vlády a ministrer zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Na otvorení mali krátky príhovor veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku J. E. Alexander Ben Zvi, štátny tajomník ministersta dopravy SR František Palko, primátor Hl. mesta SR Bratislava Milan Ftáčnik, starostka mestskej časti Staré mesto Tatiana Rossová, podpredseda Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Martin Berta a predseda Izraelskej obchodnej komory na Slovensku Miloš Žiak. Po príhovoroch zaspieval piešťanský rabín Stiefel za hudobného sprievodu skupiny Pressburger Klezmer band, ďalej pokračovala koncertom skupina Pressburger Klezmer band. Z Rybného námestia sa premiestnili účastníci podujatia na Hviezdoslovo námestie, kde Izraelská ambasáda na Slovensku následne otvorila výstavu fotografií približujúcu život obyvateľov dnešného štátu Izrael.

Projekt má významný turisticko-poznávací charakter. Určený je pre domácich a aj zahraničných záujemcov. Zrealizovaním tohto projektu sa zvýšila propagácia „Strateného mesta“. Poukázalo sa na kooperatívnosť polužitia etník v minulosti, na nezmyselnosť etnických čistiek ktoré prebehli na území mesta Bratislava v 20. storočí, na stratu historicky cenných budov a šliapanie po základných ľudských právach a slobode.