Kniha: Jeruzalem OD ZALOŽENIA AŽ PO SÚČASNOSŤ

Milovníci histórie sa už na pultoch kníhkupectiev môžu tešiť na knihu renomovaného britského historika Simona Sebaga Montefioreho pod názvom Jeruzalem. Dejiny mesta od založenia po súčasnosť. Knihu slávnostne uviedol jeho Excelencia, veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi.

 

Autor knihy britský novinár, historik a filantrop Simon Sebag Montefiore sa výraznou mierou zaslúžil aj o rozvoj Jeruzalema. Jeho diela sa stali celosvetovými bestsellermi a vyšli už 33 jazykoch. Na pútavej historickej analýze dejín mesta Jeruzalem pracoval viac ako tri roky.

 

“Jeruzalembola moja najťažšia kniha, akú som kedy napísal. Pri jej písaní som doslova tri roky nespal. Mesto Jeruzalem je intelektuálnym historickým bojiskom a zároveň miestom skutočných bojov, obliehaní a nepokojov. Dodnes v takom či onakom zmysle zostáva centrom sveta. Moja kniha má charakter historickej monografie, zároveň však má zaujať aj tých, ktorí len zriedka čítajú historické knihy.  Dúfam, že pomôže poučiť obe strany o sebe navzájom. Verím, že sa bude Slovákom páčiť, ” dodal autor knihySimon Sebag Montefiore

 

Vydavateľstvo Aleph chce knihou priblížiť čitateľom monumentálne dôležité dejiny mesta, ktoré dodnes rozdeľuje tri svetovénáboženstvá a rôzne národnosti na celom svete. Podrobnou syntetickou sondou do minulosti mesta od jeho založenia do súčasnosti možno ľahšie pochopiť zdroje týchto konfliktov.

 

Podľa slov vydavateľa Richarda Cedzu, “Simon Sebag Montefiore si plne uvedomuje, že podať syntetický a neprotirečivý výklad mesta, ktoré má viac mien ako ktorékoľvek iné mesto na svete, a o ktorého ovládnutie sa usilovali mnohé národy sveta (často v mene svojho Boha), je nad jeho sily ako aj sily kohokoľvek iného. Aj preto volí zaujímavý a originálny prístup, keď časť výkladu dejín mesta podáva cez optiku jeho obyvateľov, pričom hlboko rešpektuje ich rôzne pohľady na dobové udalosti, náboženské presvedčenie a vyhýba sa čierno-bielo formulovaným záverom.” 

 

Kniha na pultoch kníhkupectiev vyšla vďaka podpore Izraelskej obchodnej komory na Slovensku, spoločností RADDA a FOX ONE. Dostupná je aktuálne vo všetkých predajniach Panta Rhei, ako aj u ďalších knižných predajcov vrátane Martinusu či Gorily.